Ratan

Rady pre čistenie záhradného nábytku

Majitelia domov majú k dispozícii rôzne štýly záhradného nábytku, ktoré môžu použiť vo svojich vonkajších priestoroch, takže je ľahké nájsť ten správny, ktorý zodpovedá vášmu vkusu. Či už ide o ratanový, drevený, plastový alebo železný nábytok, každý z nich bude mať individuálne požiadavky na údržbu. Pripravili sme pre vás niekoľko užitočných tipov, ako čistiť jednotlivé typy záhradného nábytku, ktoré vám pomôžu udržať ho v čo najlepšom stave.

Drevený záhradný nábytok

Pokiaľ ide o drevený záhradný nábytok (a väčšinu druhov vonkajšieho nábytku), je potrebné dodržiavať všeobecné pravidlo, aby ste nepoužívali výrobky na báze bielidiel. Bieliace prostriedky lepšie pôsobia na povrchy na báze živice alebo plastu, ale v prípade dreva a iných prírodných materiálov môžu nábytok poškodiť.

Najlepším typom čistiaceho prostriedku na drevený nábytok je cukrové mydlo, ktoré napriek názvu neobsahuje žiadnu formu cukru (hlavnými zložkami sú kremičitan sodný, fosforečnan sodný a uhličitan sodný).

Pri čistení záhradného nábytku z dreva utrite kostru, aby ste odstránili všetok povrchový prach a nečistoty, ktoré sa pri použití nezmiešajú s vodou. Odporúča sa zmiešať približne 2 litre teplej vody a 1/8 šálky tekutého mydla a nábytok vyčistiť pomocou handričky alebo mäkkej špongie, pričom treba dbať na to, aby ste na drevo nepoužili príliš veľa vody. Po vyčistení nábytok zľahka opláchnite handričkou (bez mydla) a nechajte ho prirodzene vyschnúť.

Ratanový záhradný nábytok

Hoci je ratan prírodný materiál, ktorý nevyžaduje veľkú údržbu ani odborné čistenie, pri údržbe tohto typu nábytku je potrebné venovať pozornosť a starostlivosť. Rovnako ako v prípade dreva sa vyhnite používaniu bielidiel a iných chemických čistiacich prostriedkov a na udržanie čistoty postačí jednoduché použitie teplej vody a ľahkého čistiaceho prostriedku.

Najlepšími čistiacimi prostriedkami na ratanový záhradný nábytok je buď prostriedok na umývanie riadu, alebo prostriedok na umývanie riadu. Opäť použite ľahko navlhčenú handričku alebo špongiu naplnenú jedným z týchto dvoch prostriedkov a jemne utrite ratan. Ak sa chcete dostať do pletív ratanu, môžete použiť aj zubnú kefku, ktorá pomôže uvoľniť a odstrániť nečistoty, ktoré sa tam usadili, ale nevyvíjajte príliš veľký tlak, pretože by ste mohli poškodiť materiál.

Ďalšou položkou, ktorá môže čistenie ešte viac uľahčiť, je poťah na vonkajší nábytok. Ide o polyesterový poťah, ktorý možno použiť na ochranu ratanu pred dažďom, mrazom, UV žiarením a inými vplyvmi, keď sa nepoužíva. To sa ukáže ako užitočné najmä počas jesene a zimy, keď sa nábytok nepoužíva, čím sa zníži množstvo nečistôt, ktoré môže zachytiť.

Pozrite si nášho sprievodcu čistením ratanového nábytku a dozviete sa viac o jeho udržiavaní v skvelom stave.

Nábytok z plastu a živice

Plastový nábytok a nábytok zo živice je pre mnohé domácnosti lacnou voľbou, aj keď nemá taký estetický vzhľad ako prírodné materiály, napríklad drevo alebo ratan.

Na plast sa zvyknú používať bielidlá a drsnejšie čistiace materiály, pretože odstránenie škvŕn je náročnejšie - najmä ak zostanú na povrchu určitý čas. Plast je syntetický materiál, takže pri vhodnom použití nereaguje negatívne na použitie silnejších čistiacich prostriedkov.

Čistiace prostriedky na báze bielidla sa dodávajú s vlastnými pokynmi, ktoré by sa mali dodržiavať, aby sa zabránilo prípadnému poškodeniu nábytku. Vo všeobecnosti sa čistiaci prostriedok nastrieka na plast a nechá sa niekoľko minút pôsobiť, potom sa vlhkou špongiou vydrhnú všetky nečistoty na povrchu. Pokiaľ ide o farebný plastový nábytok, snažte sa čo najviac znížiť množstvo použitého bielidla, pretože môže spôsobiť opotrebovanie povlaku a zmenu farby.

Posledným tipom na čistenie plastového nábytku je nanesenie autovosku na povrch. Vytvorí sa tak vrstva odolná voči vode, ktorá sa ťažšie usadzuje v materiáli, čo uľahčí jeho čistenie v budúcnosti.

Kovový nábytok

Podobne ako drevený nábytok, aj kovový nábytok má svoje čaro, hoci na jeho udržanie v dobrom stave musíte vynaložiť oveľa viac práce.

Najmä kovaný záhradný nábytok po určitom čase často začne hrdzavieť, a hoci sa to dá opraviť, nie je to zďaleka jednoduchá úloha. Hliníková liatina je v tomto ohľade o niečo lepšia, pretože je vyrobená s antikoróznymi vlastnosťami, hoci si stále vyžaduje pomerne veľa práce pri údržbe.

Pokiaľ ide o čistenie kovového nábytku, začnite podobným spôsobom, a to zotretím všetkých nečistôt, ktoré sa nachádzajú na povrchu materiálu. Najlepší čistiaci roztok, ktorý môžete použiť, je buď zmes vody a bieleho octu v pomere 1:1, alebo leštiaci sprej. Ak má nábytok nejaké stopy po poškriabaní, použite mäkkú handričku a následne ľahký brúsny papier. Nakoniec na zakrytie stôp naneste nehrdzavejúcu farbu, aby ste mu dodali svieži vzhľad. Vosk na auto je tiež dobrý spôsob, ako pridať vrstvu odolnú voči poveternostným vplyvom, ktorá môže byť schopná znížiť škody spôsobené hrdzou.